Lody koronowskie

14 kwietnia 2024 | Dziedzictwo kulturowe

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-04-29 w kategorii Produkty mleczne w woj. kujawsko-pomorskim.

Tradycja:

W historię i kulturę Koronowa wpisała się tradycja wytwarzania lodów. Są wręcz znakiem rozpoznawalnym tego urokliwego miejsca. W dawnych czasach w Polsce chłodnictwo nie było rozwinięte, w związku z czym do zamrażania, transportu i przechowywania lodów używano zebranego w zimie lodu rzecznego, który składowany był w tzw. lodowniach. Lód cięto piłami ręcznymi na mniejsze bloki i przewożono zaprzęgiem konnym do lodowni. Z takich magazynów lód pobierano tylko nocą, by ciepło nie powodowało jego topnienia.

Przełomem dla rozwoju lodziarstwa było wynalezienie maszynki do lodów o nazwie sabotiere. Składała się ona z dwóch naczyń: do większego – wypełnionego lodem i solą wkładano mniejsze, do którego wlewano masę lodową. Masa była mieszana za pomocą specjalnych mieszadeł i kręcąc nimi doprowadzano do zmrożenia masy lodowej do stałej konsystencji. Produkcja lodów koronowskich opiera się właśnie na tej tradycyjnej technologii.

Lody koronowskie sprzedawane były zarówno w cukierni, jak również wydawane ze specjalnych termosów ze szklanym wkładem. Początkowo porcje wkładane były na płaski wafelek, obecnie jest to również kruchy wafelek pszenny w kształcie kubka. Wyjątkowy smak lodów koronowskich tworzą starannie wyselekcjonowane produkty od lokalnych hodowców, dzięki czemu lody wytwarzane są wyłącznie z naturalnych składników, pozbawione wszelkich konserwantów, barwników i sztucznych polepszaczy smaku.

Lody produkowane są w niewielkich partiach i spożywane bezpośrednio po ich wyprodukowaniu. Niejednemu z konsumentów zakręciła się łza w oku na widok termosów i aksamitnego smaku lodów koronowskich, przywodzący na myśl czasy dzieciństwa.

Cukiernictwo, Handel, Usługi Ilona Zmudziejewska

http://www.lodykoronowskie.pl/

0 komentarzy

Aktualności

X Bieg Uliczny im. Antoniego Nawrockiego

X Bieg Uliczny im. Antoniego Nawrockiego

9 czerwca 2024 r. w Solcu Kujawskim odbyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Biegów Ulicznych im. Antoniego Nawrockiego. Przy bardzo dobrej pogodzie niespełna 800 miłośników biegania rywalizowało na soleckich ulicach w biegach dzieci, młodzieży oraz w Biegu Głównym. Tradycyjnie nie zabrakło...

Festyn Rodzinny w Gądeczu

Festyn Rodzinny w Gądeczu

Rodzinny Festyn w Gądeczu obfitował w moc atrakcji dla mieszkańców. Wielkie brawa dla Pani Sołtys i pozostałych osób o wielkim serduchu, dzięki którym mieszkańcy Gądecza mieli możliwość spotkać się i porozmawiać w miłej letniej atmosferze. Miałem przyjemność skosztować

Najnowsze komentarze

    Skip to content