Lody koronowskie

14 kwietnia 2024 | Dziedzictwo kulturowe

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-04-29 w kategorii Produkty mleczne w woj. kujawsko-pomorskim.

Tradycja:

W historię i kulturę Koronowa wpisała się tradycja wytwarzania lodów. Są wręcz znakiem rozpoznawalnym tego urokliwego miejsca. W dawnych czasach w Polsce chłodnictwo nie było rozwinięte, w związku z czym do zamrażania, transportu i przechowywania lodów używano zebranego w zimie lodu rzecznego, który składowany był w tzw. lodowniach. Lód cięto piłami ręcznymi na mniejsze bloki i przewożono zaprzęgiem konnym do lodowni. Z takich magazynów lód pobierano tylko nocą, by ciepło nie powodowało jego topnienia.

Przełomem dla rozwoju lodziarstwa było wynalezienie maszynki do lodów o nazwie sabotiere. Składała się ona z dwóch naczyń: do większego – wypełnionego lodem i solą wkładano mniejsze, do którego wlewano masę lodową. Masa była mieszana za pomocą specjalnych mieszadeł i kręcąc nimi doprowadzano do zmrożenia masy lodowej do stałej konsystencji. Produkcja lodów koronowskich opiera się właśnie na tej tradycyjnej technologii.

Lody koronowskie sprzedawane były zarówno w cukierni, jak również wydawane ze specjalnych termosów ze szklanym wkładem. Początkowo porcje wkładane były na płaski wafelek, obecnie jest to również kruchy wafelek pszenny w kształcie kubka. Wyjątkowy smak lodów koronowskich tworzą starannie wyselekcjonowane produkty od lokalnych hodowców, dzięki czemu lody wytwarzane są wyłącznie z naturalnych składników, pozbawione wszelkich konserwantów, barwników i sztucznych polepszaczy smaku.

Lody produkowane są w niewielkich partiach i spożywane bezpośrednio po ich wyprodukowaniu. Niejednemu z konsumentów zakręciła się łza w oku na widok termosów i aksamitnego smaku lodów koronowskich, przywodzący na myśl czasy dzieciństwa.

Cukiernictwo, Handel, Usługi Ilona Zmudziejewska

http://www.lodykoronowskie.pl/

0 komentarzy

Aktualności

Walne Zebranie Członków 19.09.2024 r.

Walne Zebranie Członków 19.09.2024 r.

W dniu dzisiejszym podczas Walnego Zebrania Członków LGD Trzy Doliny z dużą satysfakcją przyjęliśmy w skład Rady Panią Iwonę Konopę jako reprezentanta sektora publicznego, która reprezentuje burmistrza Solca Kujawskiego. W dalszej części spotkania omówiliśmy nasze działania jako stowarzyszenie i podjęliśmy uchwały dotyczące naszej działalności. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym na nasze WZC.

Nasze Forum Generalne przeszło do historii.

Nasze Forum Generalne przeszło do historii.

W dniu 11 września w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrcz spotkaliśmy się z mieszkańcami naszego obszaru w celu podsumowania całego cyklu konsultacji dotyczących realizacji LSR na lata 2023 – 2027.

III regionalne Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej

III regionalne Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej

Zapraszamy na III regionalne Forum Praktyków Animacji i Edukacji Kulturowej. Celem forum jest stworzenie przestrzeni do współpracy, sieciowania i wymiany doświadczeń dla animatorów i edukatorów z województwa kujawsko-pomorskiego, z sektorów kultury, oświaty i pomocy społecznej.

Najnowsze komentarze

    Skip to content