Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2020-01-27 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. kujawsko-pomorskim przez KGW Bytkowice.
Tradycja.
Bytkowice, w których do dnia dzisiejszego tradycyjnie wytwarza się pierniczki drobne (kamyczki), są jednym z najmniejszych sołectw w gminie Koronowo.
Kultywując tradycję, co roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz w okresie karnawału, mieszkańcy Bytkowic spotykają się w świetlicy znajdującej się w starej stodole „Pod bocianim gniazdem”, gdzie wspólnie wytwarzają słodki przysmak. Wszystkie produkty niezbędne do wypieku pierniczków wykorzystywane są z własnych gospodarstw oraz przydomowych pasiek
Jedna z pierwszych receptur, zawierająca szczegółowy opis sporządzenia tradycyjnych pierniczków drobnych (kamyczków), nabyta została podczas imigracji w okresie wojennym i spisana, w zachowanym do dnia dzisiejszego: „Miód rozgrzać w rondelku, dodając tłuszcz i korzenie. W mące zmieszanej zrobić dołek, wlewać gorący miód, wbić kolejno jajka, wsypać cukier i wyrobić ciasto. Taczać wałeczki grubości palca, krajać na kuleczki wielkości dużej wiśni i formować z nich kuleczki. Układać na blaszce wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką. Piec do lekkiego zrumienienia – pieką się szybko. są suche i dość twarde, dlatego owo skojarzenie z kamyczkami. W ustach rozpływają się jednak natychmiast. W słoiku pozostaną twardawe, a przechowywane na wierzchu – będą miękkie. Pierniczki te są znakomite na zimowe wyjazdy. Można je chrupać jak pestki (…)”.
Tradycyjne pareczniki są niewielkiego rozmiaru a po wypieczeniu są twarde, przez co mogą przypominać kamyki. Pierniczkom drobnym, potoczną nazwę „kamyczki”, nadali mieszkańcy Bytkowic, którzy traktują je jako swoją słodką, lokalną specjalność.
0 komentarzy