Polanka – herbatka z macierzanki

14 kwietnia 2024 | Dziedzictwo kulturowe

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-07-12 w kategorii Inne w woj. kujawsko-pomorskim.

Tradycja

Macierzanka znana była już w czasach starożytności. Dawniej wierzono, że odstrasza skorpiony i węże. W lecznictwie ludowym stosowana była jako lek na dolegliwości kobiece, przy stłuczeniach i reumatyzmie.

Macierzanka porasta głównie leśne, nasłonecznione polany, przez co nazywana jest potocznie „Polanką”. Na przestrzeni wieków nazywana m.in.: macierzanką piaskową, cząbrem leśnym lub macierzaduszką. Rośnie w formie naturalnych skupisk, nie jest formowana w rzędy, ani nawożona. Jest w pełni mrozoodporna. To niska krzewinka o wiotkich, płożących się i łatwo zakorzeniających się pędach. Liście i kwiaty są drobne. Płatki macierzanki mają kolor różowy lub fioletowy. Polanka kwitnie od czerwca, aż do końca września.

Zbioru dokonuje się w fazie początkowego kwitnięcia, w pogodnie dni, po obeschnięciu z porannej rosy. Ostrymi nożycami ścina się pędy o długości nie przekraczającej zdrewniałych gałązek u dołu rośliny. Zebrany surowiec powinien być przechowywany w przewiewnych koszach wykonanych z naturalnych materiałów, albo w płóciennych workach.

Aby w pełni zachować jakość surowca, istotny jest etap suszenia. Świeże ziele i kwiat po ścięciu należy rozłożyć cienką warstwą na płótnie. Proces suszenia przeprowadza się w sposób naturalny, w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu lub suszarni, gdzie temperatura nie przekracza 35ºC. Wzorowy susz macierzanki powinien być kruchy o zielonej barwie liści, fioletowej brawie kwiatów i słomkowym odcieniu łodygi. Tak sporządzony surowiec przechowuje się w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku, albo płóciennym koszu z dala od słońca.

Napar z macierzanki, przygotowuje się z 1 łyżki rozdrobnionego ziela, zalewając szklanką wrzątku i zaparza pod przykryciem od 5 do 10 minut. Po zaparzeniu przecedza się i nadaje do spożycia.

Makowisko Tomasz Zieliński, Makowa 11 86-022 Sienno

https://makowisko.com/

https://www.facebook.com/kasia.rymarz.3

0 komentarzy

Aktualności

X Bieg Uliczny im. Antoniego Nawrockiego

X Bieg Uliczny im. Antoniego Nawrockiego

9 czerwca 2024 r. w Solcu Kujawskim odbyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Biegów Ulicznych im. Antoniego Nawrockiego. Przy bardzo dobrej pogodzie niespełna 800 miłośników biegania rywalizowało na soleckich ulicach w biegach dzieci, młodzieży oraz w Biegu Głównym. Tradycyjnie nie zabrakło...

Festyn Rodzinny w Gądeczu

Festyn Rodzinny w Gądeczu

Rodzinny Festyn w Gądeczu obfitował w moc atrakcji dla mieszkańców. Wielkie brawa dla Pani Sołtys i pozostałych osób o wielkim serduchu, dzięki którym mieszkańcy Gądecza mieli możliwość spotkać się i porozmawiać w miłej letniej atmosferze. Miałem przyjemność skosztować

Najnowsze komentarze

    Skip to content