Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-07-12 w kategorii Warzywa i owoce w woj. kujawsko-pomorskim.
Tradycja
Zwyczaj suszenia owoców na Pomorzu i Kujawach sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. W Strzelcach Dolnych w Dolinie Wisły, w gminie Dobrcz znajdowały się liczne, tradycyjne suszarnie, gdzie jednoczenie suszono owoce i wysmażano powidła śliwkowe. Były to specjalne piece zbudowane w sadzie, będące kombinacją piekarnika i suszarni. W głębi pieca znajdowało się jedno palenisko, na którym pieczono chleb, a powyżej zbudowane było drugie palenisko służące do ogrzewania suszarni. Suszarnia składała się z dwóch przylegających do siebie części, gdzie umieszczano deski z rozłożonymi owocami. Z ususzonych owoców sporządzano głównie, zupy z dodatkiem klusek, wigilijny kompot czy nadzienie do pączków.
Susz owocowy, dawniej w gwarze kujawskiej zwany „brzadem”, produkowany był głównie z jabłek, gruszek oraz śliwek. Suszenie to najstarsza i najprostsza metoda utrwalania żywności. Świeże owoce zawierają około 80-95% wody. Suszenie polega na ich odwodnieniu. Dzięki odparowaniu około 60-70% wody, ususzone produkty uzyskują trwałość i zostaje zahamowany w nich rozwój drobnoustrojów.
Do uzyskania idealnego i wyjątkowego w smaku suszu, należy wykorzystywać dostatecznie dojrzałe owoce. Z jabłek usuwa się gniazda nasienne i kroi na plastry. Ze śliwek ręcznie usuwa się pestki, a od gruszek odcina nożykiem ogonki, wycina gniazdo kwiatowe i kroi na plasterki.
Susz owocowy dawniej „brzad”, oprócz wyżej wskazanych możliwości wykorzystywania, idealnie nadaje się jako słodkie i chrupiące plasterki – „chipsy do pochrupania”.
MANUFAKTURA BRZAD – gospodarstwo sadownicze, które prowadzą Ilona i Jan Sikora w Morzewcu.
0 komentarzy